top of page

עיסוי רחם

עיסוי בטן

עיסוי רחם

בשיטת סובאדה

אל הסובאדה הגעתי כמעט במקרה. באחת מהמצגות של מרצה שלי, גזית מרגלית המיוחדת, היה רשום כחלק משלל כישוריה גם עיסוי רחם. המילים האלו היפנטו אותי והייתי חייבת להבין מה, מי, מו... ומשם הכל היסטוריה... טלפון לגלית בראלי וקורס בישראל שהועבר על ידי הילארי לוין מאנגליה.

אני מרגישה שלמרות שעסקתי במקצוע שהוא פיזי ויש בו לא מעט מגע, נחשפתי למגע מעולם אחר. מגע היסטורי, קדום.

מגע שבאמת מרגיש את הכאב, ההגנות, החסימות. מגע בעומק וברבדים אחרים, אל הרחם, אל הנפש...

הסובאדה הוא טיפול נשי קדום שהגיע אלינו מהמסורות האינדיאניות שבשבט המאיה באמריקה. דון אליחיו פאנטי, שהיה שאמן מקומי וטיפל בנשים רבות אמר כי כשהרחם של האשה אינו מאוזן במקומו, אז האשה כל תהיה מאוזנת.

העיסוי הוא חיצוני, מתבצע בבטן עליונה ותחתונה, גב תחתון ואגן. מטרת העיסוי היא שחרור מתחים הקיימים ברצועות המחזיקות את הרחם (יש הרבה כאלו, והן אפילו מוזמנות מהדם כך שאפשר להשפיע עליהן) ואת שאר איברי האגן (שלפוחית השתן והרקטום), לחזקן ולהגביר זרימת דם מבריאה אל הרחם, השחלות ושאר איברי האגן והבטן.

השיטה מעיקרה מסייעת בהגברת הפוריות, שיכוך כאבי ווסת ויעילה אף לנשים עם אנדומטריוזיס.

אני פוגשת נשים בכל מיני שלבים בחייהן שנדרשת מהן תשומת לב אל המקום המיוחד והיצרי הזה. נשים ואף נערות שסובלות מכאבי וסת, נשים ששנים על גבי שנים סובלות מכאבים ולא תמיד מבינות את הסיבה לכך. נשים המתמודדות עם קשיים להרות. ובעצם כל הנשים הללו מחפשות חיבור אל המקום הזה, וזה לא יאמן מה שמגע יכול לעשות- לעורר, להזרים, לפתוח, לפרק, להחיות. המטופלות לומדות לטפל ולעסות את עצמן. לגעת יום יום בבטן הרכה.

אני מודה לקב"ה שהוביל אותי אל הארויגו ומודה לנשים היקרות המגיעות אלי ומאפשרות לי לגעת במקום הכי עמוק והכי חשוף.

כאבי מחזור

כאבי מחזור

המושג "כאבי מחזור" אינו מדויק, מאחר ובעצם מחזור הוא מלשון מחזוריות והוא מבטא את כל המחזור החודשי, מקבלת הוסת ועד לקבלת הוסת הבאה. אך לרוב, כשאומרים כאבי מחזור מתכוונים לכאבים המופיעים בזמן הוסת- הדימום החודשי, או בסמוך לה. יש נערות ונשים שסובלות מכאבים בזמן הדימום, או כמה ימים לפניו, ולכן המונח הנכון להשתמש בו הוא כאבי וסת (וכן, כל החברות שלי צוחקות עלי ויודעות שאני היחידה שקוראת לזה כך...).

קשה לי לדעת שנשים רבות מקבלות זאת כגזרת גורל. נערות רבות אומרות לי "מאז ומתמיד כאב לי", "גם אצל אמא שלי והאחיות שלי זה כך", "הכינו אותי שגם אני אסבול מזה", "אני לא עוברת את זה בלי יומיים על משככי כאבים". מאוד קשה לי לשמוע את כל אלה, ואני רוצה שגם את תביני שאין סיבה לקבל זאת!

בתרבויות העתיקות מיחסים את הכאבים לאיזשהו חוסר איזון בגוף. בעיסוי רחם בשיטת ארויגו אנחנו מדברות על האיזון במיקום של הרחם- לפעמים, אפילו מתח אחד קטן שמופעל ברצועה שמייצבת את הרחם מוציא אותו מאיזון ובעצם מפריע לו להתכווץ כמו שצריך על מנת לפנות את הדם מתוכו. דוגמה נוספת זה של שריר נוקשה שלוחץ על עורק שמזין את הרחם. דברים כאלה יכולים לכאוב ואף לגרור שרשרת של חוסר זרימה טובה, בעקבותיה אספקת דם לקויה ותפקוד לקוי של הרחם. אם יישארו קרישי דם ברחם, הם יהפכו נוקשים ובמחזור הבא הרחם יעבוד קשה יותר על מנת לנסות ולהוציא אותם- ברור לך שזה עלול לכאוב עוד יותר...

בעיסוי רחם אנחנו משחררות רקמות נוקשות ומשפרות את זרימת הדם והלימפה על מנת שהתפקוד יחזור להיות חלק יותר. בטיפול את גם תלמדי לעסות את עצמך בזמנים שנגדיר, וזה כמובן יעזור להשיג הקלה יעילה יותר. לעתים יספיק טיפול אחד, ולעתים נצטרך מספר טיפולים. אך ברור, כי אין סיבה לסבול מהליכים גופניים טבעיים.

אני תמיד לומדת עם המטופלות שלי על התהליך החודשי המתחולל בגופן, אנחנו לומדות ביחד לזהות את המחזוריות הטבעית שלהן, להתפעל מהטבע ולהתאים את הטיפול למועד הנכון.

בדרך כלל כאב מופיע על מנת לא לתת לנו משהו- הקשיבי לרחם שלך ועזרי לו.

אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס

אני פוגשת נשים ונערות רבות המגיעות אלי לאחר שנים של כאבים, לרוב קבועים ומתוזמנים. כאבים שממש מגבילים אותן ומצמידים אותן לבקבוק מים חמים ולמיטה, כשבדמן כמויות של משככי כאבים... לפני לא הרבה מאוד זמן, נשים עם אנדומטריוזיס יכלו להסתובב עם כאב בלתי מוסבר במשך מספר שנים עד שמישהו מצא את המקור לכאבן.

אז מה זה בעצם אנדומטריוזיס? האמת שזהו תהליך שעדיין מעט מסתורי, הוא נגרם כאשר יש הימצאות של תאי רירית הרחם (אנדומטריום זו השכבה הפנימית של הרחם) מחוץ לרחם, תאים המתמקמים באזורים שונים בגוף, בעיקר באזור האגן. כיצד מגיעים תאי רירית הרחם מחוץ לרחם? זו שאלה טובה ואין לה עדיין תשובה ברורה, יש מספר תאוריות לתופעה...

המחלה פוגעת בנשים בגיל הפריון, פעמים רבות למן הוסת הראשונה. היא גורמת לרוב לכאבי אגן וגב קשים אשר מחמירים במהלך הביוץ או הוסת, כאבים ביחסי מין, בעיות עיכול, קשיי פריון ועוד, ופוגעת באופן משמעותי באיכות החיים של החולות בה.

אז תחשבו על זה- יש בעצם רקמת רחם לא רק ברחם, והתאים הללו מגיבים לשינויים הורמונאלים בדומה לתאי האנדומטריום שבתוך הרחם, ובפרט להורמון אסטרוגן. כאשר יש דימום משכבת האנדומטריום שברחם, ייתכן גם דימום מרקמת האנדומטריום שמחוץ לרחם וכן תהליכים דלקתיים שונים. העניין המתסכל הוא שלדם המופרש מהתאים שמחוץ לרחם אין דרך להיפלט מהגוף, והצטברותו גורמת בסופו של דבר להידבקויות והיצטלקויות למיניהן באזור האגן ואף מחוצה לו.

למחלה דרגות שונות, לעתים יש ממש נגעים קטנים שכלל אינם מפריעים, ולעתים נגעים ממש רציניים שפוגעים ברקמה/ איבר שעליהם הם יושבים. בעצם הנגעים יכולים לפגוע בכל אחד מאיברי האגן ולהשפיע עליהם (שחלות, חצוצרות, שלפוחית השתן והרקטום, ואף כפי שכתבתי, להגיע גם לאיברי הבטן ובמקרים נדירים גם מעבר להם).

הרבה פעמים נשים הסובלות מאנדומטריוזיס עוברות מספר רופאי נשים (במקרה הטוב, אחרי שעוברות גם אצל רופאים אחרים), ולוקח זמן רב לאבחן את המחלה. אבחון מוחלט וודאי של המחלה יכול להיערך רק באמצעות ניתוח לפרוסקופיה (זעיר פולשני) ובדיקה היסטולוגית של הרקמות שהוסרו. עם זאת, רופאים מומחים אשר הוכשרו בטיפול במחלה באופן מעמיק יכולים להגיע לאבחון מהימן יחסית באמצעות בדיקה גניקולוגית ואולטרסאונד אגן.

אני ממש ממש מרגישה שבשנים האחרונות חלה עליה ניכרת במודעות למחלה ואני כל כך מברכת עליה. יש מספר רופאים מומחים בארץ לאנדומטריוזיס, האבחנות נעשות בצורה מהירה יותר והטיפול הופך להיות מוכר יותר.

לרוב הטיפול במחלה יהיה תרופתי והורמונאלי, ובמקרים קשים אף יהיה צורך בהליך כירורגי על מנת להסיר את הנגעים האנדומטריוטים.

עיסוי רחם בשיטת סובאדה מתבצע במקביל לטיפול הקונבנציונאלי או בנפרד ממנו. העיסוי מגיע בשילוב של הנחיות נוספות בנוגע לאורח חיים, תזונה (בדגש על תזונה נוגדת דלקת), מקל על סימפטומים ואף יעיל לעתים בהקטנת הנגעים. זה מדהים אותי כמה מגע יכול להיות מרפא. בכל טיפול אני מדמיינת את הנגעים מתקבצים להם ולאט לאט נאספים אל המקור שלהם, אל הרחם. אנחנו ממש יכולות לעזור להידבקויות להשתחרר ולסייע בהזרמת הדם וניקוז לימפטי מהרקמות המצולקות והגוף הדואב. עם טיפול מסור ועקבי, גם שלך בעצמך, עיסוי שנלמד יחד כבר במהלך הטיפול הראשון, יש ממש אפשרות לשינוי והתחלה חדשה.

אני מודה על הכלים שיש לי מעולם הארויגו ומעולם הפיזיותרפיה ורצפת האגן לעזור ולהקל עליכן נשים מיוחדות.

הגברת פוריות

הגברת פוריות

אני חושבת שאתגר הפוריות זהו אתגר מורכב וסוחט. ציפייה ותקווה שמתרסקת בכל חודש מחדש... אני חייבת לגלות שאני מעריצה סמויה (או שלא כל כך, לא טובה בלהסתיר רגשות) של כל המטופולת המגיעות אליי עם האתגר הזה. זו רכבת הרים מטלטלת במיוחד המשפיעה על הגוף וכמובן גם על הנפש.

לפעמים זה ברור, שחלות פוליצסטיות, רזרבה נמוכה, רחם מיוחד וכו' ולפעמים רב הנסתר על הגלוי- הרופא אומר שהכל תקין אבל עם זאת ההריון המיוחל לא מגיע, או מסתיים מוקדם מדיי....

אני פוגשת המון נשים בשלבים הטובעניים הללו- בין אם הן מטופלות במגברי ביוץ למיניהם, עוברות הזרעות וגם במהלך של IVF (וכמובן בנשים שרק מצפות ועוד לא החלו בשום הליך).

בשיחה מקדימה אנחנו נתאים את תזמון העיסוי בהתאם לגופך ולצרכיו ובהתאם למעגל ההורמונלי בו את נמצאת.

העיסוי, בעיני ,הוא טיפול המגע הכי מרגיע שיש. ידיים על הבטן, תפילה . אט אט עם התנועה הנשימה משתחררת ומתעמקת, החום מתפשט והאיברים מרפים (ולעתים גם הדמעות זולגות). העיסוי מלבד ההשפעה המרגיעה מעודד את זרימת הדם בדיוק למקומות הרצויים- השחלות, הרחם. העיסוי גם יכול להועיל בהפחתת התופעות השליליות של ההורמונים.

להיות במקום הרגיש הזה מרגיש לי מאוד מסוכן ואולי אף מתיימר מדיי. בסופו של דבר שום דבר לא בידיים שלנו. יש כח עליון. אבל אני מרגישה שזו מחובתי לספר על הדברים הטובים שהסובאדה מביאה לעולם. אני לא יכולה להבטיח כלום אני רק יודעת שתהיה לך שעה של מגע נעים ומרגיע ובעזרת ה', הבריאה היקום יגיעו גם המתנות....

שיהיה בטוב

bottom of page